Mor, insan gözünün görebildiği en yüksek ışık frekansı olduğundan, morötesi (UV) ışık “menekşenin ötesinde” anlamına gelir. İnsan gözünün algılayabildiği elektromanyetik ışık spektrumu 380 ila 700 nanometre (nm) aralığındadır. UV aydınlatma , görünür mor ışıktan daha kısa bir dalga boyuna ve daha yüksek bir frekansa sahiptir. 

UV ışığı ilk olarak 1801’de Alman fizikçi Johann Ritter tarafından, görünmez ışık ışınlarının gümüş klorürle ıslatılmış kağıdı görünür ışıktan daha hızlı koyulaştırdığını keşfettiğinde keşfedildi. 

UVA, UVB, UVC ve Uzak UVC 

Ultraviyole UV aydınlatma, şu şekilde bilinen üç farklı alana ayrılabilir.

UVA – bu, UV ışığının en uzun dalga boyudur ve 320 ila 400 nm arasında yayılır. UVA en az kanserojen dalga boyudur, ancak yine de güneş yanıklarına ve cilt kanserine katkıda bulunur.

UVB – 280 ila 320 nm dalga boyu aralığında yayılan ışık UVB olarak kabul edilir. UVA’dan daha kanserojendir, ancak bu ışığın sadece yaklaşık %5’i dünya yüzeyine ulaşır. UVC – bu, 100 ila 280 nm aralığında UV ışığının en kısa dalga boyudur. UVC ışığı, güneşten yayıldığında ışığın en kısa dalga boyudur ve tamamen ozon tabakası tarafından emilir, bu nedenle asla dünyaya ulaşmaz. UVC ışıkları, çoğunlukla antiseptik uygulamalar için UVC  yayacak şekilde tasarlanmıştır.Her bir UV aydınlatma kategorisi, birçok endüstri ve uygulama için çok faydalı amaçlara sahiptir. UVA ve UVB ışığı birçok tıbbi fototerapi lambasında yaygındır. UVC ışığının, özellikle 254 nm’de oldukça etkili sterilizasyon ve dezenfeksiyon özelliklerine sahip olduğu bir yüzyıldan uzun süredir bilinmektedir.

Comments are disabled.