PASİFİK ULTRAVİYOLE

Elektrikçiler

Ultraviyole ışık, gözün görüp algılayamadığı bir ışıktır. Mavi renkli olan bu ışığın dalga boyu 100 nm ile 400 nm arasında değişir. Röntgen ışığı olarak bilinen ışıklardan daha büyük ama mor ışıklardan daha küçük dalga boyuna sahiptir. Doğal kaynağı güneş olmasına karşın atmosferde büyük orandan tutulmaya uğrar. Bu sebeple de yapay ortamlarda da üretimi yapılır. Suni olarak üretmek mümkündür.

Uv ışıkları kuvvetli bir dezenfektan maddesidir. Zararlı veya istenmeyen mikroorganizmaların RNA ve DNA’ları üzerinde olumsuz etki yapar. DNA ve RNA ‘ların parçalarında kopmalar meydana getirdiği için kanserojen maddeler sınıfına dahil olmaktadır. Uv ışınları RNA’dan urasil kopardığı için protein sentezinin durmasına neden olur. Bu özelliği sayesinde uv ışınları mikropları öldürür.

Uv ışıkları birçok mikroorganizmayı öldürür. Bazı mikroorganizmalarda ise çeşitli hasarlar meydana getirir. Çok az sayıda organizma üzerinde ise etkili olmaz. Ancak etki ettiği organizmalar edemediklerinden fazladır. Örneğin hıv üzerinde etkisizken herpes virüsünü birkaç saniye içerisinde yok eder.

Uv ışınlarının insan retinasına direk temas etmesi deformelere neden olur. Bu nedenle doğrudan uv ışıklarına bakmamak gerekir. Uv ışını kaynaklı meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesi oldukça zordur. Kimi zaman görme yetisinin kaybolmasına kadar giden hastalıklar meydana getirebilir. İnsan derisinde ise anemi oluşmasına sebep verebilir. Uv ışınları deri üzerinde esmerleşme etkisi yapar. Uzun süre maruz kalınması durumunda ise yakmaya başlar. Güneş ışıklarına bağlı yanıkların sebebi uv ışıklarıdır. Aynı şekilde solaryum merkezlerinde de uv lambaları kullanılır. Derinin koyu renk almasına neden olduğu için solaryumda kullanılır. Sık sık solaryum merkezlerinde bulunan insanların kansere yakalanma riski yüksektir. Esmerleşmek için doğru ışık kaynağını doğru yerden almak gerekir. Özellikle sertifikası bulunmayan güzellik merkezlerinde bu işlemi yaptırmak istenmeyen sonuçların doğmasına neden olur. Ancak doğru uygulanması ve uzman kişilerin bilgisi dahilinde solaryum kullanılmalıdır.

Uv ışıklarının doğal kaynağı güneştir. Doğrudan ışığa maruz kalmayız. Atmosferde uv ışınlarının bir kısmı tutulmaya uğrar. Ancak günümüzde ozon tabakasının zarar görmesi sonucunda tutulma oranı da azalmakta ve İnsanlar arasında cilt kanserine yakalanan sayısı artmaktadır.

Uv ışığı ampülleri bebeklerin kullanıcı tırnak kesme aletlerinde dezenfekte amaçlı kullanılır. Ayrıca birçok berber ve kuaförde de metal eşyaların dezenfekte olması için bu lambalardan destek alınır.

Ameliyathanelerde operasyon olmadığı zamanlarda uv ışık ampüllerinin açık bırakılması tavsiye edilir. Çünkü kullanılan dezenfekte sistemlerine olumlu etki uv ışıklarından gelir. Aynı şekilde muayene yerlerinde ve teknik laboratuvar ortamlarında da dezenfekte işlemine destek olarak uv ampülleri kullanılır.

Uv ampülleri herhangi bir sıradan ampül ya da floresan lamba gibi kullanılır. Klasik bir floresan lambanın takıldığı elektrik düzenine uygun üretilir. İnternet sitelerinde veya elektrik işleriyle uğraşan mağazalarda uygun fiyata uv lambalarından temin etmek mümkündür. Çeşitli watt aralıklarında satışa sunulan lambalar birkaç tane alınarak seri bağlanmalıdır. Bu sayede kuvvetleri artacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, ışık yanarken odada bulunmamaktır. Uv ışık ampülleri yakıldıktan sonra odadan çıkmak gerekir. Direk uv ışınına maruz kalmak yukarıda açıkladığımız sorunlara neden olur.

Uv lambalarının dezenfekte edici özelliğinden faydalanmak istenildiğinde ise lamba ve hedef arasındaki uzaklık iyi ayarlanmalıdır. Mesafe ile ışık arasındaki bağlantı uzadıkça etki alanı azalır. Etkili bir dezenfeksiyon için madde ile arasında az uzaklık bulunmalıdır. Ayrıca uv ampüllerinin kullanım süresi olduğu unutulmamalıdır. Işık yaymaya devam etse dahi dezenfekte özelliğini yitirmiş olabilir. Bu nedenle bakım ve değiştirilmesinin zamanında yapılması önemlidir. Her uygulama için ultraviyole ampül çözümleri için uzman kimselerle görüşmek gerekir.

PASİFİK ULTRAVİYOLE

Sektörünüze özel Ultraviyole Çözümleri

Comments are disabled.