PASİFİK ULTRAVİYOLE

UV Işığı ile Su Sterilizasyonu

Su kontaminasyonunda iç rahatlığı sağlama için konutlarda ve ticari alanlarda kullanım için su sterilizatör sitemleri en etkili sonuçları vermektedir. Sularda yer alabilen zararlı mikroorganizmaları yüzde 99.99 oranında yok eden sistemin etkileri kanıtlanmıştır. UV sterilizasyon işleminin pek çok avantajından söz etmek mümkün olabilir. Temel fayda açısından sistem incelendiğinde sistemin kullandığı tekniklerin incelenmesi gerekir.

Evlerde kullanılan suların insan sağlığı açısından ve çevreye etkisi açısından güvenle kullanılması gerekiyor. Aynı şekilde bir işletme için de güvenli bir şekilde su kullanmak oldukça önemli bir hal alıyor. UV su sterilizatör sistemi UVC antiseptik lamba sağlayıcılar ile en güvenli su sağlayıcısı olarak görülmektedir. Uygulamanın doğru lamba türü ile yapılması maksimum değer sağlayacak ve sağlık açısından en temiz ortamı oluşturacaktır. Günümüzde üstün teknoloji ile son halini alan sistem pek çok alanda kullanılmaktadır.

Belediyelerde, iş yerlerinde ya da büyük ticari işletmelerde güvenle kullanılan yöntemin avantajlarından birisi sistemin son derece etkili olmasıdır. Zararlı mikroorganizmaların yüzde 99.99 oranında yok olduğu sistemde en güvenli su elde dilmektedir. Ayrıca sistem ile bakteriler öldürüldüğünde klor yapılmamaktadır. UV radyasyonu hastalığa neden olduğu bilinen ve klora da direnci bulunan Giardia gibi zararlıları ortadan kaldırmaktadır. Bu bakımdan suyun klor ile temizlenmesinden de etkili sonuçlar vermektedir.

Güven konusunda oldukça etkili sonuçlar veren Su sterilizatör sistemi asla zararlı yan ürün içermemektedir. Çevre dostu yapısı ile klora göre daha güvenli bir alternatif sunmaktadır. Dünya genelinde kullanılan sistem çevre dostu yapısı ile gün geçtikçe kullanım ağını genişletmektedir. Uygun maliyetli tutarlı çalışma ve yıllık olarak belirlenen bakımlar ile lamba değiştirmek dışında bakımı bulunmamaktadır. maliyet açısından bakıldığında UV sterilizatörleri hızlı şekilde yatırımı geriye çevirebilir. Maliyet açısından düşük olan sistem etkili çözüm sunarak maliyetini geriye döndürebilir. Ayrıca uzun vadede bakım açısından da uygun maliyetli olması uzun yıllar rahat kullanım sağlar. UV su sterilizatör sistemi dünya genelinde etkili bir kuruluş olan FDA tarafından onaylanmıştır. Sistem kurum tarafından onaylanan 4 arıtma sistemi arasında bulunmaktadır.

Enerji tasarrufu açısından sistem incelendiğinde uygulamanın doğru UVC lambası ile yapılmasının önemli olduğu görülmektedir. Uygun lambalar ile maksimum şekilde enerji verimliliği sağlanır. UV radyasyonu maruz kaldığı anda zararlı mikroorganizmaları anında yok eder. Böylece en etkili yöntemler en kısa sürede gerçekleşmektedir. Tatsız ve kokusuz bir su sağlayan sistem klor sisteminin tam aksine çalışmaktadır. UV sterilazöterleri ile sağlanan sistemde suyun tadında ve kokusunda hiçbir değişiklik bulunmamaktadır.

Oldukça uzun bir faydalar listesi bulunan sistemde bazı dezavantajlar da bulunmaktadır. UV sterilizatör sistemi bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaları ortadan kaldırmaktadır. Ancak bunun yanında klor, tuz ya da ağır metal gibi insan yapımı maddeleri temizlememektedir. Fakat bu işlem için sisteme su filtrasyon dahil edilebilir. UV radyasyonu yabancı partiküller tarafından yok edilebilir. Böyle bir durumda bulanık su zorlaşacaktır. UV maruz kalmadan filtreleme ile maksimum su sterilizasyonu sağlayacaktır. Sistem kurulmadan önce sağlanacak filtreleme ile en güvenli ve temiz sterilizasyon sağlanır. Pek çok avantaj yanında oldukça az ve giderilebilir dezavantajı bulunan su sterilizatör sistemi dünya genelinde oldukça fazla kullanılmaya başlayan sistemler arasında yer almaktadır. 254 nm olarak yayılan radyasyonlar ile bakteriler, virüsler, kistler yok edilmektedir. Grip, bulaşıcı hepatit, çocuk felci, tifo, kolera, dizanteri, menenjit gibi hastalıkların önüne geçilmektedir. Bu bakımdan son derece kullanışlı ve etkili çözümler yer almaktadır.

PASİFİK ULTRAVİYOLE

Sektörünüze özel Ultraviyole Çözümleri