ozon aydınlatma lambaları


Ozon aydınlatması, birçok dezenfeksiyon uygulamasına önemli antiseptik özellikler sağlar; 185 nm’de UV ozon ışığının birçok fayda ile etkili oksidasyon sağladığı kanıtlanmıştır.

185 nm’de UV Ozon Işığı

Ultraviyole (UV) ışık, görünür ışıktan daha yüksek frekansa (daha kısa dalga boyları) sahip elektromanyetik radyasyondur. Beyaz, görünür ışık aslında bir gökkuşağı renklerinden oluşur ve mor en yüksek frekanstır, UV ışığına en yakındır. UV ışığı daha da yüksek frekanslara sahiptir, bu nedenle tipik olarak 100 ila 380 nanometre (nm) aralığında elektromanyetik radyasyon olarak tanımlanan mor veya morötesinin ötesindedir.

Antiseptik lambalar tipik olarak bakterileri, virüsleri ve diğer zararlı mikroorganizmaları öldüren dalga boylarını yayacak şekilde tasarlanmıştır. Lambalarımız, dezenfeksiyon sağlamada daha etkili dalga boylarından biri olduğu bulunan 254 nm’de fotonlar üretir. Ozon ampulleri, 185nm aralığında UV radyasyonu yayacak şekilde tasarlanmıştır. Ozon, bir Oksijen molekülü olan O2’nin fotolizi adı verilen bir reaksiyonla oluşturulur. Ozon aydınlatması, 185 nm aralığında ve 220 nm’den daha az radyasyon üretir. 185nm fotonlar O2’yi parçalayarak singlet oksijen molekülleri oluşturur. Bunlar, O3 (ozon) oluşturmak için hemen diğer mevcut oksijenle bağlanır.

Ozon Aydınlatma Faydaları

Ozon ampuller antiseptik faydalar sağlar ve ayrıca havadaki sülfürler, amonyak ve merkaptanlar gibi kirleticileri ve uçucu organik bileşikleri (VOC’ler) ortadan kaldırır. Maruz kalındığında virüsleri ve bakterileri ortadan kaldırmak için 254 nm’de UVC antiseptik lambalara sahip hava temizleme sistemleri, ek koku giderici özellikler için ozon ampullerle de birleştirilebilir.

Ozonla aydınlatmanın en büyük faydalarından biri, UV mikrop öldürücü lambalara doğrudan maruz kalmanın mümkün olmayacağı yerlere hava yoluyla taşınmasıdır. UV ozon ışığı, havayı etkili bir şekilde temizlemek ve sterilize etmek için birçok ısıtma, soğutma ve havalandırma (HVAC) sisteminde kullanılır.

Ozonla aydınlatmanın bir diğer faydası da su sterilizasyon uygulamalarında fark edilmektedir. 185nm ozon lambalarının , su dahil olmak üzere çok çeşitli pH ortamlarında virüslere ve bakterilere karşı etkili koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Ozonun güçlü oksitleyici gücü, Cryptosporidium ve Giardia gibi klorin yapamadığı birçok protozoayı ve suyu ortadan kaldırabilir.

Ozon oksidasyonu, su arıtma sistemleri ve birçok su dezenfeksiyonu ve arıtma uygulamaları için mükemmel bir dezenfeksiyon yöntemidir. Ozon dezenfeksiyonu su ürünleri yetiştiriciliğinde, havuzlarda ve kaplıcalarda, atık sularda, su arıtma sistemlerinde, su ıslahında, yaşam bilimlerinde ve gemiler için balast suyu arıtma sistemlerinde faydalı olabilir.

LightSources: Deneyimli Ozon Ampulü Tedarikçisi

185 nm UV ozon lambalarımız , genellikle borosilikat camdan yapılan tipik flüoresan lambaların aksine, eritilmiş kuvars veya soda kireç camından yapılmış yüksek kaliteli kuvars cam ile tasarlanmış, üretilmiş ve üretilmiştir.

Düşük basınçlı ve orta basınçlı antiseptik lambalar ve düşük basınçlı amalgam lambalar dahil olmak üzere çeşitli ozonlu aydınlatma çözümleri sunuyoruz. Orta basınçlı Cıva deşarj lambaları, yüksek yoğunluklu deşarj (HID) lambalarına oldukça benziyor ve tek bir dar bant hattı yerine geniş bir bantta UVC radyasyonu üretiyor.

Düşük basınçlı Amalgam UV lambaları, uzun vadeli uygulamalar veya gerektiğinde çok çeşitli ortam sıcaklığı değişimlerinde istikrarlı performans için tercihtir. 

Comments are disabled.